Jak Bohemka poslala Spartu do druhé ligy

Toto je úplná verze článku Petra Nečady, který vyšel v nedělním magazínu Klokan:

Jak Bohemka poslala Spartu do druhé ligy

V pondělí 16. června 1975 se Bohemians ostudnou porážkou 0:5 v Třinci nevídaným způsobem zapsali do historie fotbalové ligy – a také do historie Sparty. Poslali ji do druhé ligy, což dodnes spousta sparťanů nemůže Bohemce zapomenout. Oba kluby si však nemají co vyčítat: závěr ligy byl skandální a udivil i otrlé znalce, kteří už byli na leccos zvyklí.

Paradoxní je, že celé tehdejší jaro bylo pro Bohemku nádherné, nezapomenutelné. Ovšem katastrofální závěr všechno pokazil. Skoro nikdo si už dnes nepamatuje, kolikátá skončila, ale snad každý ví, co udělala Spartě.

Tým trénoval Bohumil Musil, legendární „Muňoz", asistentem byl internacionál Svatopluk Pluskal. Připomeňme si tehdejší sestavu. V brance měl stálé místo Kozinka, v obraně nastupoval zprava Králíček, zleva Vejvoda, uprostřed Valent a Packert, který brzy uvolnil místo nadějnému mladíkovi. Tím byl Zdeněk Prokeš, jediný z této éry, který se ještě dočkal titulu v roce 1983. V záloze zářil reprezentant Antonín Panenka, miláček tribun, jemuž zbýval rok do památné bělehradské penalty. Vedle něj se střídali veterán Knebort, Jílek, Mastník či Barát a v útoku Ivančík, Jarkovský, Jelínek, Klouček, Vokáč a Řehák.
To bylo mužstvo! Však na něj pamětníci vzpomínají s nostalgií. Ďolíček býval plný, atmosféra vynikající, deset tisíc byla běžná návštěva. Fanoušci chodili na elegantní, pohledný a útočný fotbal, na krásné góly, na Kneborta, Jarkovského a další, a samozřejmě na Panenku.

I když to nikdo nečekal, Bohemka senzačně bojovala skoro do poslední chvíle o titul. Ještě tři kola před koncem měla na druhém místě stejně bodů jako vedoucí Slovan, který titul obhajoval a nakonec i obhájil.

Zvlášť od dvacátého kola to byla strhující jízda: Teplice 2:0, Trnava 2:0, Brno 2:0, Ostrava 2:0, Slovan 1:0, Sparta 4:1… Šest výher za sebou, doma venku, všechno jedno. Nebýt velké ztráty z podzimu, kdo ví.

Z některých zápasů odcházeli lidé rozjaření a přáli si, aby nikdy neskončily. VSS Košice vedly v Ďolíčku po půlhodině 2:0, ale pak už to jelo: Panenka, Řehák a třikrát Jarkovský, poslední dva v závěrečných pěti minutách. Konec, 5:2, ovace ve stoje.
Nakonec Bohemku srazila zranění, mimo jiné vypadli i Knebort s Panenkou. Například Panenka se zranil, když vstřelil jediný gól vypjatého utkání se Slovanem. Skluzem zasáhl míč, překonal brankáře, ale natáhl si sval a odnesli ho na nosítkách. Dvanáct tisíc diváků skandovalo „Ať žije Tonda!".

Zatímco Ďolíček prožíval nádherné časy, na Letné se trápili. Sparta jako jediný klub v republice startovala ve všech ligových ročnících a ani jednou nesestoupila. Nyní hrála mimořádně špatně, ale i tak nikdo nevěřil, ani sami sparťané, že by mohl přijít pád. To přece není možné, Sparta nespadne, ujišťovali se její příznivci.

Závěr ligy byl zmanipulovaný, neregulérní. Kdo mohl a potřeboval to, ten podplácel. Soupeřovy hráče, rozhodčí.

Prvním sestupujícím už byla Nitra, o druhém se rozhodovalo mezi Spartou a Třincem. V předposledním kole Sparta prohrála v Plzni, která se rovněž zachraňovala. To nic, říkali si sparťané, Třinec prohraje na Slovanu a máme pořád o bod víc. Jenže Slovanu bylo jedno, jestli s Třincem vyhraje nebo remizuje, stejně pak nesměl v posledním kole prohrát na Interu. A tak, i když vedl 2:0, nechal Třinec v poslední minutě vyrovnat.

Závěrečné kolo. Sparta a Třinec mají 25 bodů, rozhodne skóre. Sparta hostí Teplice, Třinec Bohemku. Hostům už o nic nejde.

Na Letnou přišlo přes 15 tisíc fanoušků. Brzy po zahájení oznámil hlasatel vzrušeným hlasem: „První zpráva z Třince, domácí vedou v desáté minutě 2:0!" Sparťanský národ oněměl. O přestávce hlasatel sdělil, že už průběžné výsledky nebude oznamovat, protože hráči si to nepřejou. Prý je to jenom nervuje.

Hráči Teplic dělali, co mohli, aby Spartě cestu k vítězství usnadnili. Diváci viděli, že je zápas prodaný, ale v jakémsi amoku hnali svůj tým k dalším gólům. Jenže bude to stačit? Vždyť i v Třinci je to evidentně prodané. Kolik gólů tam může padnout?

Vystoupení Bohemians v Třinci bylo ostudné. Podle pamětníků hlavní roli hrál brankář František Kozinka, mistr na tyhle kšefty. Ten údajně s domácími všechno dojednal a zařídil. Na tribuně prý seděl jeho bratr s taškou nabitou bankovkami, které v zastoupení populárního „Ferryho" inkasoval. Trenér Musil trpěl na lavičce a ohromeně sledoval, co jeho mužstvo předvádí.
Funkcionáři Jaroslav Houška a Zdeněk Svoboda, kteří po letech události popsali, se shodují, že o možnosti poslat Spartu z ligy uvažovali . Nebylo by to zadarmo – chtěli z Třince talentovaného obránce Pauříka. Jenže představitelé Třince se nakonec s Houškou a Svobodou nebavili a šli rovnou za Kozinkou a spol. Teď, když Houška se Svobodou sledovali, co se děje, bylo jim úzko. Tohle už bylo moc, to zavání totálním průšvihem.

Sparta vyhrála 4:0, ale gólů mohla dát mnohem víc. Lidi za brankou šíleli, když hráči Sparty nebyli schopní dovalit míč do brány ze dvou kroků.

Tak tedy konec, čeká se na zprávu z Třince. „Ještě se hraje," ozve se hlasatel, „deset minut před koncem to bylo 3:0." To by mělo stačit, počítá se rychle na tribunách. A pak to přišlo: „Třinec – Bohemians 5:0!"

Šok, zděšení, to není možné. Co to znamená? V tom rozrušení nikdo nedokáže okamžitě spočítat tabulku. I hlasatel se na okamžik spletl. „Mělo by to stačit, jsme zachráněni… ne, tak ne, bohužel, sestupujeme."

Na stadionu je ticho, hráči padají na trávník, jsou vidět slzy. A pak jdou všichni domů jako z pohřbu. Asi žádný fanoušek Bohemky by se tehdy neodvážil přiznat, komu fandí, dav by ho rozsápal.

O sestupu rozhodovalo pravidlo o lepším podílu skóre. Třinec má 0,83, Sparta 0,81. Dvě setiny navíc, jeden gól.
V Třinci se děly nevídané věci. Všechny zápasy začínaly stejně v pět hodin, tady se skončilo nejpozději. Domácí dělali všechno možné, aby získali čas. Držela se minuta ticha, natáhla se přestávka, podplacený rozhodčí se prý o poločase sprchoval. První tři góly padly v 6., 10. a 54. minutě. Pak dlouho nic – dokud nedorazila zpráva z Prahy. Jsou nutné ještě dva góly? Tady jsou: v 83. minutě z penalty, a ten rozhodující v 86. minutě.

Říkalo se pak, a pamětníci to potvrzují, že za trest měly spadnout všechny čtyři kluby: Sparta, Teplice, Třinec a Bohemians. Nestalo se tak jedině proto, že krátce předtím byl zvolen Gustáv Husák poprvé prezidentem a hned nato se konala spartakiáda. Socialistické Československo si nechtělo kazit své slavné chvíle.